Drukuj

eko-9W Bydgoszcz rozpoczęły się testy pierwszego autobusu hybrydowego. Pojazd kursuje od 19 sierpnia do 14 września na liniach 79 i 89. Rozwijając transport publiczny stawiamy na wiele innych ekologicznych rozwiązań. W mieście już od wielu lat realizowane są inwestycje mające nie tylko zwiększyć ofertę komunikacyjną ale mające być też przyjazne dla środowiska.

Rozwijana jest sieć tramwajowa. Powstają nowe drogi rowerowe i kolejne buspasy. Unowocześniany jest tabor tramwajowy i autobusowy. Przy realizacji kolejnych inwestycji drogowych, nasadzane są liczne drzewa i krzewy.

rodekRozbudowa ulic oraz rozwój połączeń autobusowych i tramwajowych:
W ostatnich latach wśród najważniejszych inwestycji znalazły się m.in. rozbudowa ul Grunwaldzkiej, która lepiej skomunikowała centrum miasta z węzłem Bydgoszcz Zachód na trasie ekspresowej S5 oraz osiedlem Osowa Góra. W ramach zadanie powstał też buspas w kierunku centrum .

Równie dużym przedsięwzięciem było ukończenie II etapu Trasy Uniwersyteckiej. Kompletna arteria połączyła dworzec PKS z osiedlami Górnego Tarasu. Pozwoliło to poprawić obsługę komunikacją autobusową tej części miasta. Zrealizowana została też przebudowa ul. Gdańskiej w Myślęcinku. Trwa też budowa torowiska i nowych jezdni ul. Kujawskiej. Opracowywana jest również dokumentacja na kolejne parkingi typu P+R (parkuj i jedź) umożliwiający wygodną przesiadkę z samochodu na tramwaj czy autobus. Stosujemy aktywne oznakowanie i smarownice zasilane energią wytwarzaną w panelach fotowoltaicznych.

eko-6Budowa buspasów:
Z myślą o wzmocnieniu roli transportu publicznego od 2013 roku budujemy nowe pasy zarezerwowane dla transportu publicznego. W ten sposób w czasie największych natężeń ruchu autobusy omijają korki. Buspasy powstały m.in. na ulicach Zdobywców Wału Pomorskiego, Jana Pawła II, Wyszyńskiego, Wałach Jagiellońskich, Zygmunta Augusta, Gdańskiej i Grunwaldzkiej. W budowie są pasy dla autobusów wzdłuż ulicy Kolbego i Kujawskiej.

Rozbudowa sieci tramwajowej:
W ciągu jednej dekady sieć tramwajowa Bydgoszczy rozrosła się o 12 kilometrów. Powstała 10-kilometrowa trasa do Fordonu oraz 2-kilometrowa linia łącząca centrum z dworcem kolejowym. Równocześnie zmodernizowaliśmy torowiska na ulicach Chodkiewicza, Wojska Polskiego oraz węzeł Szarych Szeregów. Obecnie trwa budowa nowego torowiska wzdłuż ulicy Kujawskiej, które lepiej skomunikuje centrum z osiedlami tzw. Górnego Tarasu. W tym roku planujemy też wyłonić wykonawcę nowego mostu, który zepnie torowiska z Fordońskiej i Toruńskiej wzdłuż ul. Kazimierza Wielkiego.

eko-2Nowy tabor:
Regularnie odnawiamy tabor autobusowy. Wszystkie zakupy są zgodne z planem transportowym. Od przewoźników wymagamy niskiej podłogi, klimatyzacji, bezprzewodowego Internetu i monitoringu. Dzięki tym standardom od marca bieżącego roku bydgoszczanie podróżują wyłącznie niskopodłogowymi autobusami.

Z końcem lipca na bydgoskie ulice wyjechała pierwsza partia nowych, przegubowych Solarisów. Na zakup łącznie 8 autobusów spółka MZK przeznaczyła 17,8 mln zł. Tym samym w Bydgoszczy już połowa autobusów spełnia normę emisji spalin EURO 6
Dodatkowo zdecydowaliśmy się też połączyć duże inwestycje tramwajowe z zakupem nowoczesnych pojazdów szynowych. W ciągu ostatnich lat w ten sposób kupiliśmy 33 nowoczesne składy.
Miasto uczestniczy też w projektach, które mają umożliwić zakup autobusów zeroemisyjnych z dofinansowaniem.

Komunikacja podmiejska:
Od 2014 intensywnie rozwijamy siatkę połączeń podmiejskich. Na podstawie porozumień z gminami wchodzącymi w skład Metropolii Bydgoszcz autobusy zaczęły obsługiwać szereg miejscowości położonych na terenie gmin Osielsko, Białe Błota, Dobrcz, Nowa Wieś Wielka oraz Dąbrowa Chełmińska. Funkcjonuje już 9 linii podmiejskich a dziennie korzysta z nich blisko 7 tysięcy pasażerów.

eko-3Inwestycje rowerowe:
Wszystkie inwestycje związane z budową dróg rowerowych uzgadniamy ze środowiskiem rowerzystów. Wspólnie decydujemy o kolejności realizacji kluczowych zadań. W ostatnich latach zbudowaliśmy nowe trasy m.in. wzdłuż ulic Grunwaldzkiej, przedłużenia Trasy Uniwersyteckiej, Wojska Polskiego, Łochowskiej, Solskiego, Koronowskiej i Kruszwickiej. W tym miesiącu rozpoczęła się budowa drogi rowerowej na ul. Focha. 

Warto dodać , że jeszcze w tym roku na kilkudziesięciu bydgoskich ulicach wytyczony zostanie kontraruch rowerowy. Jest to dwukierunkowy ruch rowerów na ulicach jednokierunkowych.Daje to możliwość jazdy rowerem „pod prąd". Takie rozwiązania stosowane są już w wielu krajach europejskich. Dzięki temu rowerzyści mogą skracać pokonywany dystans, co zwiększa konkurencyjność roweru.

Korzystne taryfy:
Bydgoszcz należy do miast z najtańszymi biletami okresowymi.. Wprowadziliśmy również karty uczniowskie i młodego pasażera dla najmłodszych mieszkańców z symbolicznymi opłatami za korzystanie z komunikacji publicznej. Za darmo podróżują pasażerowie po 65 roku życia.