Drukuj

1019d

Tramwaje na górny taras wracają 12 grudnia. Wcześniej z okazji „Mikołajek” zapraszamy wspólnie z generalnym wykonawcą do skorzystania ze specjalnych linii, które uruchomimy już w najbliższą  niedzielę (8 grudnia). To doskonała okazja, by zapoznać się ze wszystkimi zmianami jakie zaszły w tej części miasta.

Powrót regularnych linii uzgodniliśmy z przewoźnikami na 12 grudnia. Tymczasem już w piątek (29 listopada) odebraliśmy pozwolenie na użytkowanie. Skorzystamy z niego już w najbliższą niedzielę (8 grudnia). Tradycyjne przejazdy mikołajkowe zorganizujemy po nowych torowiskach na górnym tarasie.

12b

- Za nami rozbudowa największego bydgoskiego węzła tramwajowego – mówi dyrektor ZDMiKP, Jacek Witkowski. – Wspólnie z wykonawcą udało się nam zrealizować cały zakres prac. Oddajemy nowoczesną infrastrukturę, która zachęca i ułatwia podróże komunikacją publiczną. Powstały drogi rowerowe i nowe chodniki.  Dziękuję mieszkańcom za cierpliwość podczas realizacji tej inwestycji. Liczę, że po zakończeniu rozbudowy ul. Kujawskiej jeszcze więcej bydgoszczan wybierze komunikację publiczną lub rower do podróżowania po mieście. 

Sprostali wyzwaniu

Generalnym Wykonawcą była firma ZUE.S.A Kraków. Inwestycja była dla niej dużym wyzwaniem ze względu na rosnące koszty pracy i materiałów budowlanych. Dodatkowo wszystkie roboty toczyły się przy dużych natężeniach ruchu oraz wymagały dodatkowej koordynacji z przebudowa sieci ciepłowniczej. Prace zajęły 16 miesięcy.

 

Mikołajkowe linie

Niskopodogowiec z zabytkową „eNką”

Mikołajkowe linie specjalne będą wozić pasażerów bezpłatnie na dwóch trasach:

Na linii „K” kursować będzie zabytkowa „eNka”. Odjazdy z pętli na Wyżynach zaplanowane zostały o godzinach: 10:25, 11:05, 11:25, 11:45, 12:05, 12:25, 12:45, 13:25, 13:45, 14:05.

Na linii „G” kursować będzie natomiast nowoczesny tramwaj 122N. Odjazdy z pętli na Wyżynach zaplanowano o godzinach: 10:15, 10:35, 11:15, 11:35, 11:55, 12:15, 12:35, 12:55, 13:15, 13:35, 13:55, 14:15.

Na pętli przy ul. Magnuszewskiej na podróżnych od godziny 10 do 14 czekać będą gorące napoje oraz posiłki.  Wraz z darmowymi przejazdami to prezent sfinansowany przez wykonawcę.

Tram Grudzien

Tymczasowy układ linii

Tramwaje 12 grudnia wrócą na regularne trasy.

Z myślą o zapewnieniu dogodnego dojazdu do zabudowań zlokalizowanych wokół Babiej Wsi oraz obiektów sportowych linia nr 2 będzie wykonywała w obu kierunkach tak zwane przejazdy kieszeniowe przez pętlę na Babiej Wsi. To tymczasowe rozwiązanie do czasu zakończenia rozbudowy ronda Bernardyńskiego. Pozostałe linie (nr 4,7,8) pojadą bezpośrednio na swoje pętle. Docelowy układ nowych linii będzie wprowadzony po oddaniu do użytku torowiska na Kujawskiej. Poprzedzą go konsultacje społeczne.

1019a

Odnowiliśmy tabor

Rozbudowane i wyremontowane torowiska na górnym tarasie będą obsługiwane między innymi zakupionymi do tego celu tramwajami Swing. W pakiecie obejmującym rozbudowę pętli Kapuściska oraz ul. Kujawskiej zakupiliśmy 21 nowoczesnych składów. Tramwaje typu Swing zapewniają komfortowe podróżowanie również pasażerom o ograniczonych możliwościach ruchowych. Zarówno w przestrzeni pasażerskiej, jak i w kabinie motorniczego są klimatyzowane. Charakteryzują się też wysoką odpornością zderzeniową. Wykorzystanie energii zgromadzonej w bateriach pozwala na pokonanie krótkiego odcinka trasy bez zasilania z sieci trakcyjnej.

12a

Nie tylko nowy węzeł

Tramwaje na górnym tarasie dzięki naszym inwestycjom będą poruszały się wyłącznie po nowych torowiskach. W poprzedniej dekadzie zmodernizowaliśmy całe torowisko wzdłuż ulicy Szpitalnej. W ostatnich latach wyremontowaliśmy też tory pomiędzy ulicami Kombatantów i Baczyńskiego oraz w rejonie ul. Ujejskiego i kładki na ul. Wojska Polskiego. Z końcem ubiegłego roku zakończyliśmy natomiast kompleksową przebudowę pętli Kapuściska.

Ważne liczby:

12c