zimowyEstetyczne przeszklone ogródki zimowe będą ozdobą Starego Rynku przez kolejne miesiące.
Mimo niesprzyjającej aury, mieszkańcy i turyści będą mogli napić się kawy w ogrzewanych kawiarniach zewnętrznych.

Ogródki letnie zakończyły swoją działalność 30 września.
Ogródki zimowe natomiast jak co roku rozpoczęły swój sezon od 3 października i są wystawiane w obrębie Starego Rynku do 31 marca.

Kilkudniowa przerwa w działalności ogródków wynika z konieczności zachowania przez Restauratorów obowiązujących przepisów dot. lokalizacji obiektów tymczasowych na okres maksymalnie 180 dni. Okres przerwy w funkcjonowaniu ogródków jest często wykorzystywany przez właścicieli na zmianę aranżacji obiektów.

Do tej pory Restauratorzy odebrali z ZDMiKP ponad 18 umów cywilnoprawnych na dzierżawę gruntu przeznaczonego pod usytuowanie ogródka zimowego.

zimowy-2Atrakcyjne stawki dla Restauratorów
Mając na uwadze spadek obrotów restauracji związany z pandemią Covid-19, w tym roku obowiązywać będą preferencyjna stawka opłat, za prowadzenie ogródków zimowych:
- 30 gr za metr kwadratowy zajmowanej powierzchni dla lokali posiadających pozwolenie na sprzedaż alkoholu,
- 10 gr za metr kwadratowy zajmowanej powierzchni dla lokali nie posiadających pozwolenie na sprzedaż alkoholu,
Restauratorzy, którzy w odpowiednim czasie złożyli wnioski o prowadzenie ogródków zimowych i dopełnili formalności, mogli ustawić ogródki zimowe już w dniu 3 października br.

ZDMiKP nie ingeruje w terminy rozstawiania ogródków zimowych przez Restauratorów.
Biorąc jednak pod uwagę tak preferencyjne stawki opłat za dzierżawę liczymy, że w najbliższym czasie na Starym Rynku i w innych miejscach Bydgoszczy przybędzie znacznie więcej zimowych ogródków.

zimowy-3Dbamy o estetykę miasta
Przypominamy, że każdy projekt takiego zewnętrznego lokalu musi uzyskać akceptację Plastyka Miasta, zarówno jeśli chodzi o aranżację, jak i kolorystykę, rodzaj materiałów, oświetlenia oraz wykorzystanych stolików i krzeseł.

Bydgoskie ogródki zimowe na Starym Rynku cechują się lekkością i minimalistyczną formą.
Główne elementy, z których są wykonane to drewno i szkło hartowane.
Wszystkie przykryte mają być takim samym zadaszeniem. W środku często znajdują się nagrzewnice, które utrzymują odpowiednią temperaturę.
Ogródki będą zapewne jeszcze przystrajane w iglaki a później i w estetyczne elementy świąteczne.