rower-2Podpisaliśmy umowę na obsługę i utrzymanie Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego w sezonie 2021.
Mimo trudnej sytuacji epidemicznej i długotrwałego spadku liczby wypożyczeń, rower miejski nadal będzie funkcjonował w naszym mieście.


Zgodnie z podpisaną właśnie umową obsługa BRA w 2021 roku, kosztować będzie blisko 1,3 mln zł. Jedyną ofertę w przetargu złożyła firma Homeport Polska Sp. zo.o z Warszawy. Wykonawca przygotowuje się teraz do nowego sezonu rowerowego, który rusza już 1 marca.

Warto przypomnieć, że w tegorocznym sezonie obowiązywać będzie system pomostowy co oznacza, że umowa będzie obowiązywała tylko przez rok 2021 i opierać się będzie na wykorzystaniu istniejących stacji i rowerów. Proponowane rozwiązania wprowadziliśmy mając na uwadze sytuację epidemiologiczną , spadającą liczbę wypożyczeń oraz trudną sytuacji tej branży w innych miastach Polski.

Niestety pomimo większej liczby dróg rowerowych w mieście (ponad 7 km nowych dróg, kolejne 9 w budowie), dodatkowych stacji rowerowych i coraz lepszej jakości świadczonych usług, system BRA tak jak inne tego typu systemy w kraju, tracił użytkowników. W 2020 roku spadki wypożyczeń rowerów miejskich sięgały ponad 60% w porównaniu do lat wcześniejszych.

Wpływ na spadek zainteresowania rowerami w ostatnim okresie miały: trwająca od wielu miesięcy pandemia Covid-19, okresowe zawieszenie systemu w ramach obostrzeń oraz pojawienie się w mieście elektrycznych hulajnóg i skuterów. Spadek popularności wypożyczalni rowerów publicznych ma niestety tendencję ogólnokrajową.