rok-2021W tym roku będziemy kontynuować prace zmierzające do poprawy stanu nawierzchni i bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg. Zakończą się roboty na ul. Kujawskiej i przy budowie buspasa na ul. Kolbego. Rozpocznie się budowa 2 nowych przepraw mostowych w ciągu ul. Kazimierza Wielkiego oraz przebudowa południowego wiaduktu na ul. Wojska Polskiego.

Bardzo ważną inwestycją będzie również rewitalizacja Starego Fordonu oraz płyty Rynku w tej części miasta. W planach mamy dalsze remonty chodników, osiedlowych parkingów i dróg rowerowych. Utwardzone zostaną kolejne ulice gruntowe. Doświetlimy też kolejnych kilkanaście przejść dla pieszych.

W 2021 roku na bydgoskie drogi i ich utrzymanie przeznaczymy ponad 330 mln. zł a na komunikację miejską kolejnych prawie 200 mln. zł

tram-1I. KONTYNUACJA INWESTYCJI DROGOWYCH:
1. rozbudowa ulicy Kujawskiej
2. budowa buspasa na ul. Kolbego 
3. budowa systemu Park & Ride, którego celem będzie zmniejszenie natężenia ruchu samochodowego w centrum miasta. Obecnie w tym zakresie trwa już budowa parkingu wielopoziomowego na ul. Grudziądzkiej.
4. rewitalizacja Starego Fordonu
5. rewitalizacja płyty Rynku w Starym Fordonie
6. rozbudowa ul. Smukalskiej od ul. Błądzimskiej do ul. Rajskiej
7. II etap prac na ulicy Siedleckiej (Czyżkówko). Po zakończeniu przedmiotowych prac, ulicą zostanie poprowadzona komunikacja miejska.

przejscie-2II. NOWE ZAMIERZENIA INWESTYCYJNE:
1. budowa 2 nowych przepraw mostowych (drogowej i tramwajowej) w ciągu ulicy Kazimierza Wielkiego wraz z przebudową torowiska na ul. Perłowej (trwa postępowanie przetargowe).
2. budowa północnego wiaduktu w ciągu ul. Wojska Polskiego (etap przetargu)
3. remont wiaduktów Warszawskich - według zaleceń ekspertyzy
4. budowa sygnalizacji świetlnej między innymi na: ulicy Toruńskiej 326 (przy świetlicy osiedlowe); na skrzyżowaniu ul Koronowskiej i Opławiec oraz na ul Fordońskiej przy Zakładach Zbożowych

5. doświetlenie kolejnych przejść dla pieszych:
Nad Torem – Żnińska 
Brzozowa – Bielicka 
Sułkowskiego – Czerkaska 
Wojska Polskiego – I. Łukasiewicza 
Wojska Polskiego – K. Baczyńskiego 
Akademicka – Igrzyskowa
M. Skłodowskiej-Curie – Sportowa 
M. Skłodowskiej-Curie – Kijowska 
Nakielska – Chłodna 
Łęczycka – Boczna
Powstańców Wlkp. przy KWP
Fordońska – Transportowa

eko-36. Nowe drogi rowerowe:
W 2021 roku zlecimy dalsze prace dokumentacyjne dla planowanej infrastruktury rowerowej wzdłuż ciągu ulic: Krasińskiego, Markwarta, Sieńki, Moniuszki, Skłodowskie-Curie. Wykonanie tych prac pozwoli na dalszym etapie uruchomić przetarg na wykonanie projektu i robót budowlanych.

Zlecona zostanie też przebudowa infrastruktury wzdłuż ul. Fordońskiej (odcinek od Kaplicznej do Magazynowej wraz z budową kładki nad torami kolejowymi przy ul. Sochaczewskiej). W tym roku planujemy wykonać już prace budowlane na części przedmiotowego odcinka.

Ponadto zostanie zlecone wstępna dokumentacja dla budowy infrastruktury rowerowej wzdłuż ul. Wojska Polskiego na odcinku od węzła Szarych Szeregów do ul. Chemicznej.
Przypominamy, że po podpisaniu umowy na projekt i wykonanie, ruszyły już prace projektowe dla zadania "Budowa drogi rowerowej w ciągu ul. Jeździeckiej".

az-897. Wieloletni Program Utwardzania Dróg Gruntowych
Prowadzone będą dalsze prace koncepcyjne dla wielu bydgoskich ulic. Po zakończeniu przedmiotowych prac, jeszcze w tym roku planowane jest sukcesywne uruchamianie dla tych zadań przetargów w formule „zaprojektuj i zbuduj".

Dodatkowo warto wspomnieć, że dla 4 zadań (ulic: Koguciej, Sowiej i Strusiej oraz Pszczelnej) już od 11 stycznia rozpoczną się konsultacje społeczne.

Lista ulic w Programie Utwardzania Dróg Gruntowych - rok 2021:
Krynicka,
Kudowska,
Przyłubska,
Rajdowa,
Wejherowska,
Gradowa,
Wycieczkowa,
Odrzańska,
Bortnowskiego,
Gościeradzka,
Podhalańska,
Platynowa,
Pszczelna,
Sowia,
Kogucia,
Strusia.

Dodatkowo w bieżącym roku w ramach programu, utwardzona zostanie ostatnia część ulicy Legnickiej (Miedzyń)

8. Dalsze prace projektowe:
Przygotowanie przetargu na opracowanie dokumentacji na przebudowę mostów na ul. Focha.
Przygotowanie postępowania przetargowego na opracowanie dokumentacji na przebudowę mostów na ul. Biwakowej.
Ogłoszenie przetargu na opracowanie koncepcji na przebudowę kładki dla pieszych nad ul. Wojska Polskiego.
W tym roku planowane jest też zakończenie prac nad koncepcją programową przestrzenną wraz z programem funkcjonalno-użytkowym dla planowanej przebudowy ul. Nakielskiej.

eko-6To tylko wybrane zadania planowane w 2021 roku.
W ciągu najbliższych miesięcy realizowane będą dalsze remonty i przebudowy bydgoskich ulic. Utwardzone zostaną też kolejne ulice gruntowe płytami ażurowymi. Wiele z zadań będzie realizowanych w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego oraz Programu 25/75. 

W miejscach, gdzie kierowcy nie przestrzegają ograniczeń prędkości, nadal będziemy montować wyniesione skrzyżowania, progi zwalniające, znaki na fluorescencyjnym podkładzie. Wprowadzimy kolejne udogodnienia dla pieszych i rowerzystów. Przy realizacji drogowych zadań, nie zapomnimy o nasadzaniu drzew i krzewów.

O wszystkich inwestycjach i postępach robót, będziemy informować na bieżąco na naszej stronie internetowej oraz kontach społecznościowych ZDMiKP