W najbliższych tygodniach przebudowane zostaną kolejne chodniki na terenie Śródmieścia. W trakcie remontów na reprezentacyjnych ulicach, odtwarzane będą historyczne sposoby układania chodnikowych płyt oraz kamienne elementy do ich wykończenia.

ul-8Obecnie na terenie Śródmieścia remontowany jest m.in. chodnik wzdłuż ulicy Pomorskiej. Łączy się on ze zrewitalizowaną ulica Cieszkowskiego. Na nawierzchni stosowane będą płyty betonowe układane podobnie jak na sąsiedniej ulicy w karo. Zastosowane zostaną też kamienne opaski. W poprzednich latach przy ulicy wymienione zostało oświetlenie.


W podobnym standardzie kontynuowana będzie wymiana nawierzchni na ul. Warmińskiego od Dworcowej do ul. Zduny. Prace riuszą w najbliższych dniach. Zjazdy wykonane zostaną z kamiennej kostki.
ul-5Duży remont przygotowywany jest również wzdłuż ulicy Śniadeckich. Historyczny wzór i betonowe płyty ułożone zostaną po północnej stronie ulicy od Pomorskiej do Gdańskiej (I etap). Po zakończeniu prac wodociągowych, remont cohdnika będzie przeprowadzony również po stronie południowej (II etap).  Warto podkreślić, że wszystko to będzie uzupełniać, działania zainicjowane przez właścicieli kamienic oraz wspólnoty mieszkaniowe, które odnowiły elewacje swoich kamienic.

ul-3 ul-4
Historyczne ulice Śródmiescia
Ulica Śniadeckich ma długość około 850 metrów. Wytyczono ja w połowie XIX wieku. Stała się główna osią powstającej wówczas nowej dzielnicy ulokowanej pomiędzy ul. Gdańską i dworcem kolejowym.

Do ulicy przylega wytyczony wówczas pl. Piastowski, pełniący do dziś targową funkcję. W połowie XIX wieku wytyczono też ulicę dr. E. Warmińskiego łącząca m.in. Focha z Dworcową . W 1896 uruchomiano przy niej pierwszą elektrownię. Węgiel dowoziły wówczas do niej towarowe wagony tramwajowe (od strony Focha). Znacznie starszy rodowód sięgający prawdopodobnie lokacji miasta ma ulica Pomorska. Jeszcze na początku XIX wieku stanowiła główny trakt wiodący w kierunku Gdańską. Następnie tę funkcję przejęła wytyczona ulica Gdańska. Ulica Pomorska została zabudowana kamienicami, z których większość wzniesiono w latach 1865-1910.