zima2

Od najbliższego weekendu prognozowany jest spadek temperatury poniżej zera. Możliwe są również niewielkie opady. W czasie intensywnych opadów po bydgoskich ulicach może równocześnie kursować  ponad 20 pługosolarek. W pierwszej kolejności zawsze kierujemy je  na najważniejsze arterie i podjazdy. W razie niekorzystnych prognoz będziemy posypywać ulice przed opadami.

- Nasze działania ograniczają skutki niekorzystnych warunków pogodowych – podkreśla dyrektor ZDMiKP. – Jacek Witkowski. – W trakcie intensywnych opadów, nawet jeśli na ulicach pracują wszystkie zakontraktowane pługosolarki nie uzyskamy takich parametrów nawierzchni jak latem. Warto o tym pamiętać. W pierwszej kolejności zawsze skupiamy się na utrzymaniu przejezdności najważniejszych ulic, którymi poruszają się autobusy oraz podjazdów. Wzorem ubiegłych lat w przypadku niekorzystnych prognoz drogi będą posypywane mieszankami z solą jeszcze przed opadami. Będziemy też odśnieżać część dróg rowerowych, z których korzysta coraz więcej bydgoszczan w okresie zimowym.

Sprzęt w gotowości

Do podjęcia akcji zimowej na drogach zakontraktowaliśmy 14 pługosolarek. W przypadku  bardzo ciężkich warunków gotowe do wyjazdu są 23 pługosolarki. Do odśnieżania dróg w okresie zimowym wykorzystujemy poza tym dwie równiarki. Wcześniej zamówiliśmy również niezbędne materiały. W poprzednim sezonie zużyliśmy prawie 3700 ton soli oraz blisko 600 ton piasku. Chociaż nie występowały liczne opady akcja zima kosztowała prawie 6 mln złotych. Za taką kwotę moglibyśmy wyremontować dwa razy więcej chodników lub wybudować ponad 10 przystanków wiedeńskich.

Odśnieżamy nie tylko jezdnie i chodniki

W pierwszym standardzie utrzymania znajduje się blisko 350 kilometrów dróg. Zakładamy, że zakontraktowany sprzęt jest w stanie przejechać wszystkie odcinki w ciągu 4 godzin.

Akcja zima jest realizowana w oparciu o wieloletnie umowy z wykonawcami. Pozwala to firmom wyspecjalizowanym w zimowym utrzymaniu dróg na inwestycje w specjalistyczny sprzęt.

W planie zimowego utrzymania ujęte są:

 • jezdnie,
 • place publiczne,
 • ciągi piesze i rowerowe,
 • schody,
 • przystanki tramwajowe, autobusowe,
 • strefy płatnego parkowania „A” i „B”.

Dodatkowo  Miejskie Zakłady Komunikacyjne utrzymują torowiska, zwrotnice oraz pętle tramwajowe.

Dyżury całą dobę

Podczas wystąpienia złych warunków atmosferycznych dyżury są  pełnione przez całą dobę przez wyznaczonych pracowników Zarządu. Wszelkie uwagi i interwencje związane z prowadzoną akcją Zima można zgłaszać:

 

 • Telefonicznie:
  •  tel. 52 582 27 14 lub 15,
  • kom. 783 931 717
 • Mailowo:
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

zima1

Pomagają nowoczesne rozwiązania

Za odśnieżanie jezdni odpowiedzialne będą dwie firmy : Remondis (Rejon północny, wschodni i zachodni) oraz Corimp południowa część miasta). Kontrolę jakości prac ułatwiają nam nowoczesne urządzenia m.in. czujniki pracy pługa, czujniki posypu, i systemy GPS montowane w pojazdach. W akcji "Zima" dużym wsparciem jest również system ITS zapewniający podgląd najważniejszych skrzyżowań oraz informujący o czasach przejazdu. Wykorzystujemy też system wczesnego ostrzegania o gołoledzi.

Utrzymanie chodników i miejsc w strefach płatnego parkowania podzielone jest na kilka zadań, które powierzyliśmy 6 mniejszym firmom. To łącznie prawie pół miliona metrów kwadratowych, które wymagają przede wszystkim ręcznego utrzymania.

Zadbaj o swój samochód i bezpieczeństwo

Prosimy również kierowców o przygotowanie samochodów do zimy. Wymiana opon na zimowe ułatwi poruszanie się po jezdniach w trakcie opadów i skróci drogę hamowania. Warto również sprawdzić poziom wszystkich płynów oraz stan akumulatora. Dostosujmy również prędkość do szybko zmieniających się warunków na drodze.  Warto również śledzić komunikaty o warunkach pogodowych.