Osw-Fordonska

Trwają zaawansowane prace przy doświetlaniu przejść dla pieszych. Część urządzeń już działa. Dodatkowe słupy z zestawami lamp zamontujemy w tym roku łącznie w 23 miejscach. Zakończenie wszystkich prac planujemy do połowy grudnia. W przyszłym roku zamierzamy kontynuować program poprawy bezpieczeństwa na przejściach.

Nowoczesne oświetlenie na przejściach dla pieszych pozwala kierowcom znacznie wcześniej dostrzec pieszych i odpowiednio zareagować. Zakończone już zadania pokazały, że to bardzo skuteczny sposób na podniesienie bezpieczeństwa. Inwestycje związane z doświetleniem przejść  zaplanowaliśmy w następujących lokalizacjach:

 1. ul. Wały Jagiellońskie na wysokości posesji nr 12
 2. ul. Nakielska / ul. Chłopickiego
 3. ul. Jagiellońska / ul. Piotrowskiego
 4. ul. Fordońska / Zakłady Zbożowe
 5. ul. Fordońska / ul. Magazynowa
 6. ul. Szubińska / ul. ul. Łabiszyńska
 7. ul. Szubińska na wysokości posesji 101 (Klub Logistyk)
 8. ul. Kamienna / ul. Bałtycka
 9. ul. Fordońska / ul. Gajowa
 10. ul. Kamienna / ul. Gajowa
 11. ul. Nakielska / ul. Słoneczna
 12. al. Mickiewicza / 20 Stycznia 1920 r.
 13. ul. Markwarta na wysokości posesji nr 7
 14. ul. Królowej Jadwigi / ul. Łokietka
 15. ul. Toruńska / ul. Żupy (pod Trasą Uniwersytecką)
 16. ul. Pelplińska / ul. GOPR-u
 17. ul. Szpitalna / ul. Zdrowotna
 18. ul. Kamienna / ul. Inwalidów
 19. ul. Twardzickiego / ul. Przybory
 20. ul. Andersa / ul. Brzechwy (przy wiadukcie)

W ubiegłym tygodniu udało się uruchomić m.in. nowoczesne oświetlenie przy ulicy Fordońskiej w Starym Fordonie oraz na ulicy Kamiennej na Bartodziejach. Wkrótce nowe oprawy zostaną zamontowane też na ruchliwej ulicy Szubińskiej (na wysokości Łabiszyńskiej i klubu Logistyk).

Poprawa doświetlenia wymaga zazwyczaj montażu dodatkowych słupów z odpowiednio dobranymi oprawami (z podwójną asymetrią świecenia) oraz podprowadzenia przewodów zasilających. Zakończenie wszystkich prac i odbiory planowane są do połowy grudnia. Na to zadanie wydamy łącznie milion złotych. Nowe urządzenia będą objęte 5-letnią gwarancją.

Trzy zadania uruchomiliśmy już wiosną w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski. Dzięki temu programowi piesi są już  lepiej widoczni na skrzyżowaniach

 • ul. Pelplińskiej z Derdowskiego,
 • ul. Pelplińskiej z Galla Anonima
 • ul. Pelplińskiej z  Jarużyńską.

Planujemy kontynuację programu. W przyszłorocznym projekcie budżetu miasta na ten cel zarezerwowano wstępnie kwotę 1 mln zł.

BRD-Osw
Pierwszy etap gotowy

Poprawa bezpieczeństwa pieszych na przejściach poprzez dodatkowe ich doświetlenie została zainicjowana w ubiegłym roku przez Komisję Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego dla Miasta Bydgoszczy i Powiatu Bydgoskiego. Po dokładnej analizie ZDMiKP opracował  listę 75 przejść dla pieszych kwalifikujących się do modernizacji. 13 zostało zrealizowanych w ubiegłym roku. Przedsięwzięcie zostało skonsultowane m.in. ze Społecznym Rzecznikiem Pieszych w Bydgoszczy.

Jak to działa?

Przejścia są wyposażane w zestaw specjalistycznych lamp dobieranych indywidualnie dla konkretnej lokalizacji. Oświetlenie wertykalne to nowoczesna forma doświetlenia przejść dla pieszych. Sprawia ono, że samo przejście oraz strefa oczekiwania pieszego są doświetlone równomiernie w taki sposób, że pieszy dla nadjeżdżającego kierowcy jest zawsze przedstawiany jako jasny element na ciemniejszym tle.