Most-Solidarnoci

 Od poniedziałku (7 października) przejezdne są już dwa pasy ruchu na południowych jezdniach mostów Solidarności. Wykonawca pracuje jeszcze przy remoncie tak zwanych dylatacji  na jednym pasie ruchu. Podobne prace zleciliśmy  na moście Bernardyńskim. Dzięki nim konstrukcje można dalej bezpiecznie użytkować.

 

Prace na mostach Solidarności zleciliśmy w wakacje wraz z odnową nawierzchni. W ich trakcie niezbędne okazało się rozszerzenie zakresu zadania ze względu na gorszy stan płyty pomostu na końcach przęseł. Dylatacje to specjalne szczeliny pozwalające na prawidłową pracę konstrukcji mostowej. W poniedziałek wykonawca zakończył prace na prawym i środkowym pasie jezdni. Teraz zajmuje już tylko skrajny północny pas, co nie powoduje większych utrudnień. Finisz wszystkich prac planowany jest jeszcze w tym miesiącu. Wydamy na ten cel 214 tys. zł.

Podobne prace zleciliśmy również na moście Bernardyńskim. W pierwszej kolejności będą one realizowane na tymczasowo wyłączonej z ruchu wschodniej jezdni oraz na tramwajowej części obiektu. Pochłoną one 376 tysięcy złotych.

Dzięki tego typu pracom, konstrukcje mostów i obiektów są utrzymywane w dobrym stanie technicznym i pozwalają na bezpieczne użytkowanie. Obecnie ZDMIKP zarządza ponad setką obiektów inżynierskich (mostów, wiaduktów, kładek i przejść podziemnych), czyli prawie wszystkimi z około 120 należących do Miasta Bydgoszczy.Warto dodać, że w tym roku zleciliśmy też budowę nowej konstrukcji wiaduktu w ciągu wschodniej jezdni ul. Armii Krajowej. Więcej informacji o zakresie tej inwestycji znajduje się w tekście „Wiadukt z niebieskim łukiem”.

Most-Bernardyski

Historia śródmiejskich  mostów w pigułce

Mosty Solidarności to zespół 6 obiektów (4 drogowych i 2 tramwajowych) nad Brdą i Młynówką. Obecna konstrukcja południowych mostów pochodzi z 1955 roku. Wówczas w osi jezdni znajdowało się także torowisko tramwajowe. Mosty tramwajowe i w ciągu jezdni północnej powstały natomiast w latach 1977-82. Warto dodać, że południowe mosty w latach 1980-96 były wyłączone z użytkowania ze względu na brak odpowiednich środków na remont. Pierwsza konstrukcja mostowa w ciągu ul. F. Focha powstała natomiast przed 1840 roku. Niewiele brakowało, by w drugiej połowie ubiegłego wieku, stanął tam most o konstrukcji podwieszonej. Wykonano nawet fundamenty palowe pod pylon, lecz realizacji tego zadania w tym kształcie zaniechano, przypuszczalnie z przyczyn finansowych.

Pierwsza stalowa konstrukcja w ciągu ul. Bernardyńskiej została zmontowana już w 1870 roku. Obecna konstrukcja  mostu Bernardyńskiego powstała w latach 1962-64. Most wykonano w nowatorskiej wówczas konstrukcji sprężonej kablobetonowej. Budowano go metodą nawisową, po raz pierwszy w kraju przy pomocy ruchomego rusztowania. Autor projektu mgr inż. Maksymilian Wolff otrzymał za niego II nagrodę od Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury. Kapitalny remont konstrukcja przeszła w 2000 roku.

most-Bernardynski-w-1963-r.-udostepnione-przez-H.Kuber