000001
Zdecydowanie przyłączamy się do apelu naszych kolegów z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - Zachowaj bezpieczną odległość od samochodu jadącego przed tobą. Stosuj tzw. zasadę trzech sekund.
Co piąty wypadek lub kolizja na autostradzie spowodowany jest niezachowaniem bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu. W terenie zabudowanym jest jeszcze gorzej. Z tego powodu GDDKiA wystosowała do kierowców apel o zachowanie zasady trzech sekund, do którego się przyłączamy.
Zasada trzech sekund w prosty sposób wyjaśnia, jaką odległość od jadącego przed nami samochodu należy utrzymać. Reguła jest uniwersalna dla każdej prędkości - bezpieczna odległość rośnie wraz z rozwijaną prędkością.

Bern

Jak określić tę odległość?
W tym celu wykorzystajmy dowolny nieruchomy obiekt, np. znak drogowy, słupek, przy którym jadący przed nami pojazd się znajduje. Jeśli miniemy wybrany znacznik trzy sekundy później, taki odstęp zapewni bezpieczeństwo nam oraz podróżujących z nami osób. Jednocześnie umożliwi bezpieczne manewrowanie autem, gdy to przed nami gwałtownie zacznie hamować.