Powrót

Tramwaje kursują ul. Chodkiewicza

PesaPesaUprzejmie informujemy, że od soboty 17 grudnia 2016 r. ul. Chodkiewicza została otwarta dla ruchu. W związku z powyższym przywrócony został ruch tramwajów linii nr 4 i 6 do pętli Bielawy. Likwidacji uległa zastępcza linia autobusowa "Za T4".

 

Chodkiewicza z dofinansowaniem

Inwestycja kosztowała 23 mln zł i pozyskaliśmy na nią dofinansowanie unijne. Dzięki przebudowie tramwaje kursują szybciej, a rowerzyści mogą korzystać z bezpiecznej ścieżki rowerowej.

Inwestycja polegała na gruntownej przebudowie całej infrastruktury znajdującej się w obrębie ulicy oraz sieci biegnących pod ziemią. W 2012 zrealizowany został pierwszy etap tej inwestycji kosztujący 17 mln zł. Drugi etap objął odcinek od ul. Wawrzyniaka do Wyszyńskiego. Po modernizacji ważna ulica stała się miejscem bezpiecznym dla kierowców, pieszych, rowerzystów, pasażerów i pieszych. Mieszkańcy północnej części Śródmieścia i Bielaw zyskali lepsze połączenie z centrum. Z punktu widzenia całego miasta szczególnie istotny jest fakt, że to jedno z pierwszych zadań w nowej perspektywie unijnej do roku 2020, na które pozyskaliśmy dofinansowanie unijne w kwocie 13,5 mln zł.

Ciszej, szybciej i nowocześniej

Tramwaje na ulicy Chodkiewicza pokonują kilometrowy odcinek bez ograniczeń prędkości, co sprawia, że do pętli Bielawy dojeżdżają nieco szybciej. Na przystankach ustawiono nowe wiaty, a przy nich zainstalowano elektroniczne wyświetlacze z informacją pasażerską. Można na nich sprawdzić nie tylko godzinę odjazdu, ale również istotne komunikaty o zmianach w funkcjonowaniu komunikacji oraz ważnych wydarzeniach w mieście. Na rozjazdach zastosowano automatyczne zwrotnice, które ustawiają się zgodnie z potrzebą tramwaju określonej linii. Wymiana torowiska umożliwiła także wprowadzenie do eksploatacji na tej trasie tramwajów niskopodłogowych.

Piesi zyskali równe szerokie chodniki wyłożone estetyczną kostką. Wzdłuż ulicy powstał ciąg rowerowy. Nawierzchnie zgodnie z uwagami rowerzystów wykonano z asfaltu. Zastosowano też trwałe oznakowanie grubowarstwowe, dzięki któremu lepiej widoczne są między innymi przejścia dla pieszych. Ulica stała się też za sprawą obniżonych krawężników i elementów ryflowanych (z wypustkami) miejscem bardziej przyjaznym dla osób niepełnosprawnych i starszych. Skrzyżowania są czytelnie oznakowane, poprawiona została także ich geometria. Ponadto, wytyczono 50 miejsc parkingowych. Po wymianie lamp ulica jest również lepiej doświetlona.

Przyjęte rozwiązania technologiczne będą gwarantować przez długi czas dobry stan nawierzchni. Również na etapie pierwszych prac wprowadzono zmiany w konstrukcji podłoża, by jezdnia nie była podatna na odkształcenia mimo trudnych warunków gruntowych. Warto podkreślić, że grubość zastosowanej podbudowy liczy ponad 1 metr. Dużą uwagę ze względu na śródmiejski charakter ulicy zwrócono na estetykę. Sieć trakcyjną i oświetlenie zainstalowano na stylowych słupach (tak zwanych bydgoskich pastorałach).

Ulica Chodkiewicza w liczbach

 • 6000 m2- terenu zagospodarowanego zielenią,
 • 2300 m sieci trakcyjnej,
 • 1800 m toru pojedynczego,
 • 1025 m drogi rowerowej,
 • 2160 m przebudowanych chodnika,
 • 920 m nowej jezdni,
 • 53 stylowe słupy trakcyjno-oświetleniowe,
 • 50 miejsc parkingowych,
 • 40 mln zł koszty dwóch etapów,
 • 23 mln zł koszty inwestycji,
 • 13,5 mln zł dofinasowania,
 • 12 ekranów LCD z informacją przystankową,
 • 1 metrów to grubość konstrukcji torowiska.